• 0933-1853918
  • 0263-2717337

 

اتاق حسی (sensory room)

اتاق حسی یکی از روش های درمانی در کاردرمانی ذهنی است که به درمان طیف وسیعی از اختلالات رشد و تکامل در کودکان می پردازد.به عبارت دیگراتاق حسی یک روش چندحسی یا به اصطلاح تخصصی multisensory است. در این تکنیک نور اتاق کم شده و کاملا تاریک می شود. محیط های چندحسی به فضاهایی گفته می شود که حواس مختلف را بصورت همزمان تحریک می کند. کاربرد محیط های چندحسی تقویت حواس و درمان و توانبخشی اختلالات حواس است.

اتاق حسی  دارای فضایی است که بصورت اختصاصی و هدفمند طراحی شده است .همه اشیاء موجود در این فضا با دقت انتخاب شده و به گونه‌ای قرار گرفته‌اند که افراد مبتلا به اختلال پردازش حس (SPD) و اوتیسم (ASD) و یا کسانی که اختلال یکپارچگی حواس دارند می‌توانند به شیوه‌ای جذاب و فعالانه در این محیط بازی کنند و آرامش خاصی پیدا کنند.

هدف از این روش این است که محرک های محیطی بصورت انتخابی حذف شده و تمرکز و توجه کودک به آموزش های کاردرمانگر جلب شود.

اتاق تاریک نیز یکی از زیر شاخه‌های محیط چند حسی محسوب می‌شود.

چه کودکانی از اتاق حسی استفاده می کنند؟

تکنیک ها و روش های درمانی در اتاق حسی بسیار متنوع است و از این رو در درمان طیف وسیعی از اختلالات کمک کننده است از جمله کودکان با اختلال طیف اوتیسم و مشکلات حسیSID) )، اختلالات بیش فعالی،کودکان کلامزی و ..

از جمله مزایای اتاق حسی می توان به کاهش ترس و اضطراب کودک،آرامش بیشتر و یکپارچگی حسی،افزایش توجه و تمرکز ،کاهش مشکلات رفتاری،درک بیشتر محیط اطراف،ارتباط بهتر با محیط و اطرافیان (در کودکان اوتیسم بر قراری رابطه با هم سالان به عنوان اولویت های اهداف درمانی مطرح می شود) و.. اشاره کرد

کاردرمانگر در اتاق تاریک چه اهدافی را دنبال می کند؟

در این بخش، کاردرمانگر از طریق محدود سازی حواس کودک و ارائه تحریکات حسی کنترل شده و با طرح ریزی تمرینات مختلف اهداف درمانی اش را دنبال می کند از جمله مهمترین مزایای اتاق تاریک می توان موارد زیر را نام برد:

  • بهبود مهارت های توجهی در کودکان(در اتاق تاریک کاردرمانگر به طور اختصاصی به تقویت انواع مهارت های توجهی در اختلالات مختلف می پردازد)
  • تقویت مهارت های ادراک بینایی
  • بهبود اختلالات دست نویسی و دستخط در کودکان
  • بهبود حرکات چشمی
  • کاهش تکانش ها در کودکان با مشکلات رفتاری
  • و..

اتاق تاریک به عنوان یکی از بخش های اتاق چند حسی در درمان انواع اختلالاتی نظیر کودکان اختلال یادگیری،طیف اوتیسم و پردازش حسی،کودکان با مشکلات جسمی و ذهنی مختلف،کودکان بیش فعال و یا نقص توجه تمرکز،اختلالات رفتاری و … بسیار کمک کننده خواهد بود.

درحال حاضر سنسوری روم و اتاق تاریک مجهز و با همراهی کاردرمانان متخصص در این زمینه در کلینیک توانبخشی قادریان فعال می باشد.

 

×

Powered by WhatsApp Chat

× پشتیبانی